Prawie sześćdziesiąt zgłoszeń, ok. dwustu wysłanych zdjęć, dwie nagrody i dwa wyróżnienia oraz mnóstwo satysfakcji – to efekt zakończonego kilka dni temu konkursu „Rewia Palm Wielkanocnych”. Każdy mail od Was i każda fotografia udowodniły, że wśród Polaków nie brak utalentowanych osób, które kultywują tradycję i chcą się dzielić swoimi dziełami z innymi. Dziękujemy!

Konkurs „Rewia Palm Wielkanocnych” został ogłoszony, aby wyjść naprzeciw sytuacji spowodowanej przez koronawirusa i nawet w takich okolicznościach podtrzymywać tradycje oraz – jak mówi Elżbieta Osińska – Kassa, koordynatorka wydarzenia – „dać możliwość poznania tego zwyczaju tym, którzy jej nie znają, szczególnie młodemu pokoleniu. Młodzi ludzie, zaczynają ostatnio, coraz częściej, poszukiwać swoich korzeni, a tworzenie Palmy Wielkanocnej z dziadkami czy rodzicami doskonale się w to wpisuje.”

Nasza inicjatywa spotkała się z licznym odzewem. Ku naszemu zdziwieniu, okazało się, że konkurs przekroczył granice naszego kraju – dostawaliśmy zgłoszenia także od Polonii z wielu zakątków świata, w tym np. ze słonecznej Kalifornii. Fotografie pięknych palm wysłało nam kilkadziesiąt Kół Gospodyń Wiejskich, wiele osób prywatnych i kilkanaście instytucji takich jak ośrodki kultury, muzea czy sołectwa. Dostaliśmy także zgłoszenie od Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

W większości maili było więcej niż jedno zdjęcie, co dało nam prawie 200 wspaniałych palm do oceny. Według Elżbiety Osińskiej – Kassy „wszystkie nadesłane zdjęcia pokazują, że Palmy zostały wykonane z wielką dbałością
o szczegóły i o to, żeby zachować tradycję. Nie znaczy to, że wszystkie były tradycyjne. Nie brakowało Palm ‘nowoczesnych’, tylko nawiązujących do dawnych tradycji albo zrobionych specjalnie na czas pandemii”. Wśród nadesłanych zdjęć były zarówno dzieła profesjonalnych fotografów jak i zdjęcia z telefonów robione przez zwykłymi ludzi na potrzeby konkursu. Szczególnie cenny jest dla nas fakt, że na części z nich były nie tylko same palmy, ale także ich twórcy i ich bliscy. Dało nam to możliwość spojrzenia w oczy naszym czytelnikom i odbiorcom, dzięki czemu, tym bardziej czujemy, że to co robimy, ma sens. Przedział wiekowy osób uczestniczących w konkursie wynosił od 7 do 95 lat, co pokazuje, że tradycja naprawdę łączy pokolenia.

Jak twierdzi koordynatorka konkursu „wybór nagrodzonych Palm nie był łatwy. Przyznając nagrody jury postanowiło kierować się przede wszystkim kryterium zachowania tradycji przy robieniu Palmy, co nie znaczy, że nie brało pod uwagę elementów nowatorskich, wplecionych w tradycję. Świadczy o tym przyznanie jednego z wyróżnień”

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i podzielenie się z nami wytworami swojej pracy. Bardzo żałujemy, że nie możemy nagrodzić wszystkich, bo wszystkie palmy były piękne i godne uwagi. Szczególnie dziękujemy paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które jak zawsze nie zawiodły i tłumnie włączyły się w naszą inicjatywę, udowadniając tym samym swoją ogromną rolę w podtrzymywaniu i upowszechnianiu tradycji. Dla nas wszyscy jesteście zwycięzcami!

 

Więcej zdjęć w Galerii

Rewia Palm

Foto. archiwum NIKiDW ( zdj. nadesłane na konkurs)