„Odpoczywaj na wsi” z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi
Nadchodzące wakacje nie będą takie jak do tej pory. Nawet po otwarciu granic wiele kierunków pozostanie niedostępnych. U wielu z nas po długiej izolacji wciąż będzie obawa przed tłumami i centrami wielkich miast. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z wyjazdów.
Zwłaszcza w tym specjalnym okresie warto wybrać się na polską wieś. To właśnie tam można znaleźć wszystko to, czego teraz szukamy: bezpieczeństwo, spokój, zieleń, ale także atrakcje i rozrywkę. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zainicjowało akcję „Odpoczywaj na wsi”. Ma ona odkrywać niewyobrażalne bogactwo turystyczne obszarów wiejskich i pokazywać je jako miejsca gdzie znajdziemy zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Nie tylko przysłowiowa grusza i hamak, ale znacznie więcej.
Wieś to bezpieczeństwo, spokój i zdrowie – w gospodarstwach agroturystycznych odpoczniemy bez tłumów, na łonie natury, wśród pięknych krajobrazów. Wszystkie badania wskazują, że obcowanie z przyrodą niweluje skutki stresu, uspokaja nas i wycisza. Odpoczywamy my i nasze płuca, które zyskują szansę oddychania naprawdę świeżym powietrzem. Wypoczynek z dala od wielkich miast nie musi oznaczać rezygnacji z komfortowych warunków, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Coraz więcej gospodarstw oferuje noclegi i warunki porównywalne z tymi, jakie panują w hotelach. Agrowczasy to także zdrowe, polskie jedzenie i nowe, regionalne, smaki. Posiłki w takich miejscach są komponowane z lokalnych, sezonowych produktów, gotowane według tradycyjnych przepisów, nisko przetworzone. Dzięki nim, już nie wychodząc z pokoju, poznajemy bliżej region, w którym się znajdujemy i jego specyfikę.
Dla dzieci wychowanych w miastach taki wypoczynek będzie nie tylko frajdą, ale również niepowtarzalną okazją aby zobaczyć, jak wygląda życie na wsi. Na własne oczy przekonają się, skąd bierze się ich ulubione jedzenie i staną oko w oko ze zwierzętami gospodarskimi. Również dla wielu dorosłych taki urlop może być ciekawy i inspirujący. Zwłaszcza sztuka ludowa może stanowić źródło pomysłów do majsterkowania i urządzania naszych mieszkań.
Agroturystyka wychodzi także naprzeciw pierwotnym instynktom, które wciąż w nas drzemią, ale ze względu na szybkie życie w miastach pozostają uśpione. To tam można odnaleźć w sobie łowcę czy zbieracza, czyli wybrać się na ryby czy grzyby. Gospodarstwa coraz częściej tworzą specjalne programy dla wędkarzy, grzybiarzy czy miłośników koni.
Dla tych, którzy wyjeżdżają na wakacje także po to, by się uczyć poprzez zabawę, powstają specjalne Zagrody Edukacyjne. Są to miejsca posiadające zwierzęta gospodarskie, uprawy lub sprzęty przeznaczone do prezentacji dla grup i udostępniane jako atrakcje turystyczne dla rodzin. Zagrody takie mogą prowadzić edukację np. w zakresie produkcji roślinnej, zwierzęcej, przetwórstwa, ekologii, tradycyjnych zawodów czy twórczości ludowej.
Poszukującym nietypowej rozrywki proponujemy wioski tematyczne, czyli wsie z motywem przewodnim. Powstają one na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych czy historycznych danego regionu, ale bywają także inspirowane literaturą czy kulturą masową. W wielu z nich można odkryć korzenie naszej, kultury, która powstawała w znacznej mierze na wsi.
Odpoczynek na wsi stanowi dużą atrakcję zarówno dla turystów, jak też dla mieszkańców wsi i rolników. Jest dla nich nie tylko źródłem zarobku, ale także okazją do spotkania z mieszkańcami miast, a wzajemna edukacja sprzyja zniesieniu barier między obiema grupami.
W tym roku Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi włącza się w akcję „Odpoczywaj na wsi”. Przez najbliższe tygodnie będziemy Was inspirować do #AgroWakacji. Znajdziecie u nas informacje o zaletach wypoczynku na wsi. Pokażemy ciekawe miejsca i atrakcyjne sposoby spędzania czasu, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla lokalnych patriotów i osób ciekawych świata – także tego bliższego, zza miedzy szykujemy kolejne konkursy. Szczegóły już wkrótce a na razie po więcej informacji zapraszamy na stronę kampanii www.odpoczywajnawsi.pl
Tekst: Magdalena Trzaska